Revine gerul! Cod galben de temperaturi scăzute în județul Brașov

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare cod galben de ger, valabilă și pentru județul Brașov.

🕗 Interval de valabilitate:

16 ianuarie, ora 20:00 – 17 ianuarie, ora 10:00

Potrivit meteorologilor, vremea va fi deosebit de rece, cu temperaturi minime extrem de scăzute în mai multe regiuni ale țării.

🧊 „În Moldova, Dobrogea, Muntenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și Maramureșului vremea va fi geroasă. Temperaturile minime se vor situa între -19 și -10 grade, cu cele mai scăzute valori în nordul Moldovei”, precizează ANM.

Autoritățile recomandă populației să evite expunerea prelungită la frig, să se îmbrace corespunzător și să acorde o atenție sporită persoanelor vulnerabile, în special copiilor și vârstnicilor.

[fbcomments]