Consilierii locali PSD din cadrul Consiliului Local Săcele au inițiat proiectul de hotărâre privind acordarea titlului de „Cetățean de Onoare al Municipiului Săcele” doamnei Daniela Vasilica TOTH (n. Haralambie), una dintre cele mai valoroase sportive ale României în disciplina săriturilor cu schiurile.

Potrivit documentului înaintat spre aprobare, propunerea vine ca o recunoaștere a activității sportive de excepție și a contribuției remarcabile pe care sportiva săceleană a avut-o în promovarea sportului românesc și a imaginii Municipiului Săcele, atât în țară, cât și peste hotare.

Daniela Vasilica TOTH este considerată o sportivă de top la nivel mondial în disciplina săriturilor cu schiurile, performanțele sale aducând prestigiu comunității locale și României în competițiile internaționale.

Inițiativa este susținută și de recomandările venite din partea societății civile și a instituțiilor sportive de profil, respectiv:

  • Asociația „Club Sportiv Săcele”;
  • Federația Română de Schi Biatlon;
  • Clubul Sportiv Dinamo București – Centrul Sportiv Brașov.

Proiectul este inițiat de consilierii locali PSD:

  • prof. Simona Abalașei;
  • dr. Felicia Coman;
  • ing. Nicoleta Teonia Voicescu.
[fbcomments]